Czynności wyjaśniające
Czynności wyjaśniające
JANUSZ LEWIŃSKI
Rządowy projekt nowelizacji kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia przewiduje daleko idące zmiany w zakresie czynności wyjaśniających. Czy przyczyni się to do przyspieszenia i uproszczenia tego postępowania?
Dzisiaj przeprowadzanie czynności wyjaśniających (w celu ustalenia, czy istnieją podstawy do wystąpienia z wnioskiem o ukaranie, oraz zebrania danych niezbędnych do sporządzenia wniosku o ukaranie) jest prawem policji (i innych uprawnionych organów), a nie obowiązkiem. Według projektu czynności wyjaśniające muszą być zawsze przeprowadzone, co znacznie obciąży organa uprawnione do występowania z wnioskiem o ukaranie. Nie ma większego znaczenia, że gdy okoliczności czynu nie będą budziły wątpliwości, to utrwalenie czynności wyjaśniających można ograniczyć do sporządzenia notatki urzędowej, zawierającej ustalenia niezbędne do sporządzenia wniosku o ukaranie. Ma ona zawierać wskazanie rodzaju czynności, jej czasu i miejsca oraz osób uczestniczących, a także krótki opis przebiegu czynności i podpis osoby, która ją sporządziła.
Projektowana notatka urzędowa to w istocie nic innego jak dotychczasowa notatka urzędowa z procesowych czynności dowodowych. Nie wiadomo jednak, dlaczego odstępuje się od zakazu utrwalania notatką urzędową...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta