Polski rynek, ale prawo europejskie
Negocjacje z Unią Europejską dotyczyły głównie pomocy publicznej dla firm
Polski rynek, ale prawo europejskie
Polski rynek jest już w większości częścią Unii Europejskiej, ale zasady udzielania pomocy publicznej dla firm nie zostały jeszcze do końca uregulowane i o wsparcie to coraz trudniej. Pomoc firmom będzie w zasadzie zakazana, oprócz wyjątkowych przypadków, na które musi wyrazić zgodę Komisja Europejska, oraz odnoszących się do przejściowych rozwiązań wpisanych w trakt akcesyjny.
Negocjacje rozpoczęły się w maju 1999 r. Polska przedstawiła swoje stanowisko, które obejmowało dwie oddzielne grupy tematów: reguły konkurencji skierowane do przedsiębiorców - sprawy związane z działaniami antymonopolowymi i kontrolą koncentracji na rynku - oraz reguły konkurencji skierowane do państwa - chodzi tu o problem udzielania pomocy publicznej dla przedsiębiorców.
Zobowiązaliśmy się, że do końca tego roku wszystkie te zagadnienia zostaną uregulowane zgodnie z prawem UE. Tak też się stało. Spornymi kwestiami były głównie zasady funkcjonowania specjalnych stref ekonomicznych, a także ustalenie okresów przejściowych na dostosowanie polskich przedsiębiorstw do unijnych norm związanych z ochroną środowiska. Polska, ustaliła warunki restrukturyzacji naszego hutnictwa oraz zasady...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta