Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Miasteczko dwóch księżyców

07 stycznia 2003 | Regiony Polski | MN
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Do Kazimierza przyjeżdżają wszyscy. Tylko jedni się z tym afiszują, a inni nie

Miasteczko dwóch księżyców

MAJA NARBUTT

Na nieskalanej bieli śniegu, który rano zasypał Rynek, parę godzin później wciąż nie ma śladu ludzkich stóp. Senny i cichy w powszedni zimowy dzień Kazimierz Dolny nie przypomina zatłoczonego do granic możliwości miasteczka, jakim staje się latem.

Wtedy nieomal pęka w szwach - tłum przyjezdnych przemierza uliczki, a przy stolikach w licznych knajpkach i kafejkach nie ma wolnych miejsc. Ale w zimowy ranek w "Rynkowej" spotykają się tylko artyści. Celebrują codzienny rytuał picia kawy, którą podaje im się ze specjalną zniżką. Potem znikają w pracowniach, by malować przedmiot swej fascynacji - Kazimierz.

- Na urok Kazimierza składają się trzy rzeczy. Po pierwsze, zabytki. Po drugie, położenie wśród lessowych wąwozów, nad Wisłą. Po trzecie, malowniczość - wylicza Tadeusz Michalak, pochodzący ze znanej artystycznej rodziny związanej z Kazimierzem. Jako architekt może powiedzieć od razu - jego miasteczko nie ma tej klasy zabytków jak Sandomierz. Jednak to Kazimierz przyciąga tłumy. Nie został po wojnie zeszpecony jak inne polskie miasta. Można unieść wzrok nad kamieniczki otaczające Rynek, pójść nad Wisłę i nigdzie nie zobaczy się bloków. Nic nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2816

Spis treści

Wyprawa na K2

Listy

Konflikt na Bliskim Wschodzie

Zamów abonament