Dorożka z manekinami
Dorożka z manekinami
- Historia malowideł Schulza
Freski Schulza tuż po odpakowaniu - po raz pierwszy ogląda je z bliska Łukasz Kossowski, kurator Muzeum Literatury, autor scenariusza obecnej wystawy
FOT. ANDRZEJ WIKTOR
Na ten moment czekaliśmy długo: wczoraj po południu, z jednodniowym poślizgiem, w warszawskim Teatrze Wielkim otwarto pięć czerwonych skrzyń, a z nich wydobyto cudem ocalałe freski Brunona Schulza. Wokół tych pięciu niewielkich malowideł została zbudowana wystawa dorobku plastycznego wielkiego pisarza.
Wśród pięciu malowideł, którymi artysta ozdobił w Drohobyczu pokój dzieci Feliksa Landaua, podoficera gestapo, dwa zachowały się w dobrym stanie - "Kot" i "Staruszka" (na zdjęciu).
REPRODUKCJA ANDRZEJ WIKTOR
Na prezentację "Bruno Schulz. Republika marzeń", przygotowaną przez Agencję Kontakt, złożyło się 100 rysunków i grafik artysty, w większości wypożyczonych z Muzeum Literatury, a także z Żydowskiego Instytutu Historycznego; freski pochodzą z muzeum w Drohobyczu. Aby podkreślić spójność literackiej wizji Schulza ze światem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta