Sukcesy odnoszą małe i średnie
- Tabele
W regionie brakuje strategicznych zagranicznych inwestorów, nie powstają duże firmy z obcym kapitałem. Nie najlepiej radzą sobie też państwowe przedsiębiorstwa, które dają pracę największej liczbie mieszkańców. Województwo może się natomiast pochwalić jedyną w kraju dochodową kopalnią. Taki obraz Lubelszczyzny daje lista 100 największych firm opracowana przez "Rzeczpospolitą".
Dominują małe i średnie przedsiębiorstwa, które radzą sobie całkiem nieźle. - Na tej liście większość firm to zakłady produkcyjne, a przecież wyprodukowanie, zdobycie określonych rynków i ich utrzymanie jest wielką sztuką - zauważa prof. Andrzej Kidyba, prezes Lubelskiej Fundacji Rozwoju. Jednak, co podkreślają eksperci, w tym najbiedniejszym w kraju województwie brakuje nowoczesnych firm. Rozwijają się same tradycyjne - czyli np. spożywcze i cementownie.
Jednym z największych pracodawców w województwie jest lubelski Uniwersytet Marii Curie- -Skłodowskiej. Zatrudnia ponad 3500 tys. osób. - To oznacza, że gospodarka w regionie jest osłabiona i nie ma wiodącego przedsiębiorstwa - argumentuje Bogdan Wyżnikiewicz z Instytutu Badań nad Gospodarką...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta