W rękach komornika; Egzekucja u żony
- Kiedy w firmie zostaną zajęte cudze rzeczy - W rękach komornika
- Komornik może zająć rzeczy należące do kilku osób - Egzekucja u żony
Kiedy w firmie zostaną zajęte cudze rzeczy
W rękach komornika
Nawet kiedy u przedsiębiorcy pojawi się komornik, ciągle wiele zależy od wiedzy i aktywności dłużnika. Jeśli np. komuś grozi nie tylko zajęcie, ale i licytacja cudzych rzeczy, które wziął powiedzmy w komis, powinien m.in. wnieść do sądu o zawieszenie postępowania egzekucyjnego.
- Komornik sądowy zajął mi towar w sklepie. Ma się odbyć licytacja. Czy mimo iż pokazywałem faktury, na których jest napisane, że towar do całkowitej zapłaty pozostaje własnością producenta, komornik może to wszystko sprzedać? Co w takiej sytuacji powinienem zrobić? - zastanawia się czytelnik.
Nie tylko własność dłużnika
Komornik działa na zlecenie wierzyciela. Mógł, niestety, zająć towary w sklepie dłużnika, nawet te, które nie stanowiły jego własności. A to dlatego, że komornik nie ma obowiązku badać, czy przedmioty w lokalu, do którego wkroczył, należą do dłużnika (potwierdza to orzecznictwo Sądu Najwyższego). Ruchomości komornik zajmuje przez wpisanie ich do protokołu zajęcia. Jego odpis powinien doręczyć dłużnikowi i współwłaścicielom zajętych rzeczy nie będących...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta