Dopieszczanie nettingu
Dopieszczanie nettingu
RYS. JACEK FRANKOWSKI
RADOSŁAW ROMAN ZDZIEBORSKI
Z przebiegu prac legislacyjnych nad projektem prawa upadłościowego i naprawczego widać wyraźnie, że zadanie poprawnego unormowania instytucji nettingu likwidacyjnego - tak by zachować jego sens gospodarczy - jest szalenie trudne, ale możliwe.
Propozycje regulacji nettingu zmieniały się w sposób radykalny wraz z kolejnymi wersjami projektu. Ostatecznie Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka oraz Komisja Ustawodawcza (druk nr 1036A z 2 grudnia; dalej - poprawka) w swym dodatkowym sprawozdaniu zarekomendowały Sejmowi poprawkę do projektu w wersji poddanej drugiemu czytaniu (druk nr 1036 z 29 listopada), polegającą na przyjęciu całkowicie nowego brzmienia art. 85 projektu dotyczącego właśnie nettingu
Ograniczenie ryzyka
Netting likwidacyjny (close-out netting) wywodzi się z praktyki kontraktowej wysoko rozwiniętych rynków finansowych, dążącej do minimalizacji ryzyka kredytowego. Od strony praktyki kontraktowej netting jest regulowany przez jedną z klauzul umowy ramowej, zawieranej przez uczestników rynków finansowych.
Zasadniczym efektem nettingu likwidacyjnego jest zliczenie i zarachowanie wzajemnych roszczeń danych podmiotów, wynikających z dokonywanych przez nie wielu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta