Przeczytaj, zanim otworzysz firmę
POLSKA FIRMA w UNII
Co oznacza swoboda przepływu usług
Przeczytaj, zanim otworzysz firmę
UZNAWANIE DYPLOMÓW
Z chwilą przystąpienia Polski do Unii Europejskiej przestaną obowiązywać procedury utrudniające polskim przedsiębiorcom prowadzenie działalności gospodarczej w krajach wspólnoty. Nie oznacza to jednak, że drzwi do Europy będą dla Polaków otwarte na oścież.
Układ europejski (umowa o stowarzyszeniu Polski ze wspólnotami europejskimi oraz ich państwami członkowskimi weszła w życie 1 lutego 1994 r.) daje Polakom prawo do zakładania firm na terenie Unii Europejskiej. W myśl jego postanowień (art. 44 - 54 IV część) firmę na terenie UE mogą założyć osoby fizyczne i prawne.
W pierwszym przypadku oznacza to prawo do podejmowania i prowadzenia działalności gospodarczej na zasadzie samozatrudnienia, czyli na własny rachunek. Mogą to być niewielkie warsztaty i poważniejsze przedsięwzięcia .
- Postanowieniami układu zostały objęte wszystkie dziedziny działalności gospodarczej: przemysłowa, handlowa, usługowa, rzemieślnicza oraz wykonywanie wolnych zawodów - wyjaśnia Maciej Duszczyk z Departamentu Analiz Ekonomicznych i Społecznych w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej.
Firmom wolno tworzyć przedsiębiorstwa podległe oraz oddziały i agendy. Podległe oznacza,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta