Bezrobocie - fałszywe nuty
Bezrobocie - fałszywe nuty
KRZYSZTOF DZIERŻAWSKI
Bezrobocie to dzisiaj najbardziej palący problem społeczny i ekonomiczny. Prędzej czy później stanie się także najbardziej palącą kwestią polityczną. Koniecznym warunkiem jej rozwiązania jest właściwe zidentyfikowanie przyczyn i źródeł bezrobocia. Niestety, akurat w tym obszarze aż roi się od fałszywych teorii. Dokonajmy krótkiego ich przeglądu:
- Przyczyną bezrobocia jest zbyt niskie tempo wzrostu gospodarczego. Ten pogląd zrodził się w pracowniach naukowych, poparty jest licznymi statystykami i modelami matematycznymi zjawiska. Wynikiem żmudnych badań jest konstatacja, że bezrobocie, owszem, zacznie w Polsce spadać, ale dopiero wtedy, gdy PKB będzie wzrastać o 5,7 proc. rocznie. Uczeni nie tak drobiazgowi mówią o wzroście na poziomie pięciu procent, a nastrojeni bardziej optymistycznie - nawet czterech.
Wszyscy oni głęboko się jednak mylą. Otóż, wzrost gospodarczy nie stworzył i nie stworzy nigdy ani jednego miejsca pracy. Jest to bowiem byt abstrakcyjny, wynik przetwarzania niezliczonych informacji statystycznych, w żadnej mierze nie operujący w sferze realnej. Jeśli istnieje związek między tempem wzrostu gospodarczego a poziomem bezrobocia, to jest on zgoła przeciwnej natury. Ponieważ źródłem PKB jest praca, to większa jej ilość przysporzy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta