Inicjatywa w rękach wierzyciela
- Banki - uczestnicy porozumienia w sprawie stosowania polecenia zapłaty
- Podstawowe terminy
Polecenie zapłaty (w europejskich systemach płatniczych usługa znana pod nazwą direct debit) jest formą rozliczeń bezgotówkowych, szczególnie pomocną w rozliczeniach między firmami świadczącymi stałe usługi a ich klientami. Jest stosowana do regulowania cyklicznych płatności, m.in. za energię elektryczną, gaz, telefon, wynajem lokalu, prenumeratę, przy spłacie kredytów etc.
Usługa ta została wprowadzona do systemu krajowych rozliczeń pieniężnych na podstawie zarządzenia prezesa NBP z 10 października 1997 r., zmieniającego zarządzenie w sprawie form i trybu przeprowadzania rozliczeń pieniężnych za pośrednictwem banków (MP nr 77, poz. 732). Obecnie zapisy tego zarządzenia zostały umieszczone w ustawie Prawo bankowe.
Polecenie zapłaty jest produktem międzybankowym. Dlatego do jego prawidłowego funkcjonowania konieczna jest ścisła współpraca banków, bezwzględne przestrzeganie zasad porozumienia międzybankowego oraz prawidłowego wypełniania komunikatów w systemie rozliczeń Elixir Krajowej Izby Rozliczeniowej SA.
Według najświeższych danych, w listopadzie 2002 r. wszystkie działające w Polsce banki zrealizowały w sumie 229 813 transakcji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta