Przemówiło umarłe miasto
Przemówiło umarłe miasto
Archeolodzy z Warszawy i Krakowa uczestniczyli w badaniach starożytnego miasta Majów, Nakum, ukrytego w gwatemalskiej dżungli. Jego historia rozpoczęła się około 800 lat p.n.e., ale rozkwit nastąpił dużo później, w latach 800 - 1000 n.e. Nakum pełniło funkcję ośrodka ceremonialnego, ale oprócz elit zamieszkiwała je także zwyczajna ludność. Polacy odnaleźli wiele obiektów związanych zarówno z kultem, jak i z codziennym życiem gospodarczym. Po raz pierwszy rozpoznali domostwa nie tylko w centralnej części miasta, lecz także wokół niej.
Majowie pojawili się na arenie dziejowej około 1500 lat p.n.e. Uważani są za twórców najwyższych osiągnięć cywilizacyjnych Ameryki przedkolumbijskiej. Ich imperium obejmowało południowy wschód Meksyku, Gwatemalę, Salwador i część Hondurasu. Ziemie te zamieszkują do dziś ludy językowej grupy maya-kicze. Po 1250 roku zamieszki wewnętrzne osłabiły imperium, konkwista hiszpańska dokończyła dzieła rozkładu. Majowie wciąż stanowią dla współczesnej archeologii wielkie badawcze wyzwanie.
Nakum leży w gęstej dżungli, 17 km na północ od jeziora Yaxha, nad rzeką Holmul. Było jednym z ważniejszych nizinnych ośrodków urbanistycznych w obrębie cywilizacji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta