Wzrost mimo spadku
Wzrost mimo spadku
FOT. ARCHIWUM
Wydawałoby się, że firmy transportowe i zajmujące się przesyłkami ekspresowymi znajdą się w chórze najgłośniej narzekających na zapaść gospodarczą. Nic podobnego: cała branża odnotowała znaczący wzrost obrotów i dochodów.
Kryzys gospodarczy uderzył z największą siłą na jesieni 2001 r., toteż na przełomie lat 2001/2002 nastroje menedżerów były zdecydowanie minorowe. Przewoźnicy odnotowali dość gwałtowny spadek ilości przewożonych frachtów, a na dodatek przez cały rok 2001 kurs euro stale się obniżał i był wyjątkowo niski (przeciętnie 3,67 zł). Przewoźnicy tracili na tym duże pieniądze, ponieważ rozliczali się w euro - wówczas nowej walucie europejskiej. Nie najlepsze nastroje pogłębiał strach przed nieznanym. Nowe regulacje prawne zawiera przede wszystkim ustawa z 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. nr 125, poz. 1371), która zaczęła obowiązywać od 1 stycznia 2002 r. Nałożyła ona na przewoźników m.in. obowiązek zmiany dotychczasowych koncesji na licencje, a od właścicieli bądź menedżerów wymagała kwalifikacji zawodowych.
Dodatkowy stres rodził niepewny wynik negocjacji w sprawie warunków, jakie obowiązywać będą po wstąpieniu Polski do Unii...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta