Jak się bronić, gdy urząd kwestionuje
Spory o rozliczenia
Jak się bronić, gdy urząd kwestionuje
Rozpoczęcie sporu z urzędem i doprowadzenie sprawy do Naczelnego Sądu Administracyjnego wymaga nieco zachodu i samozaparcia. Z kolei podatnik, który najpierw dostosuje się do niekorzystnej, błędnej interpretacji urzędu, a następnie wystąpi z żądaniem stwierdzenia nadpłaty, nie naraża się na żadne sankcje podatkowe. Ryzykuje jednak czas, pieniądze w postaci opłat i nadwyrężenie nerwów.
Często początek sporu dają tzw. czynności sprawdzające, mające na celu weryfikację zeznań i deklaracji podatkowych. Czytelnicy często pytają nas, jakie uprawnienia i obowiązki mają w tym zakresie. Wiedza o tym przyda się szczególnie teraz, gdy weszła w życie obszerna nowelizacja ordynacji podatkowej.
Trzeba pamiętać, że ostatnie słowo, jeśli ktoś zdecyduje się na obstawanie przy swych racjach, należy do niezawisłego sądu. NSA nie wiążą przy tym żadne oficjalne wyjaśnienia aparatu skarbowego; ani oficjalna urzędowa wykładania ministra finansów, ani wyjaśnienia udzielone podatnikowi czy płatnikowi przez urząd skarbowy na piśmie, na podstawie art. 14 ordynacji podatkowej . Sędziowie są niezawiśli i podlegają tylko konstytucji i ustawom. Dlatego wiążące są dla nich nowe postanowienia art. 14 ordynacji, w tym przepis, że zastosowanie się do (błędnej) informacji organów podatkowych, a nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta