Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wybiórcza pamięć świata

30 stycznia 1995 | Świat | AA

By wyobrazić sobie, jak wyglądałby świat, który zapomniał o zagładzie Żydów, wystarczy przypomnieć miliony ludzi, które zmarły w radzieckich obozach -- Gułagu

Wybiórcza pamięć świata

Pięćdziesiąt lat temu, 27 stycznia 1945 r. , oddział rosyjskich żołnierzy dotarł do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. "Wydawali się nam niezwykle prawdziwi -- napisał później Primo Levi, jeden z tych, którzy przeżyli: -- siedzący na ogromnych koniach, pomiędzy szarością śniegu i szarością nieba. .. "

Levi był świadkiem tego wydarzenia przez przypadek. Strażnicy hitlerowcy nie chcieli, by w końcu wojny spotkano w Auschwitz jakiegokolwiek więźnia, nie chcieli też pozostawić żadnych dowodów materialnych, będących świadectwem tamtych wydarzeń. I tak np. po likwidacji obozu w Treblince, w 1943 r. , Niemcy zasiali pola zbożem, posadzili sosny i użyli cegieł z krematorium do budowy farmy. Ale ponieważ Niemcy opuścili Auschwitz w pośpiechu i ponieważ Auschwitz był tak ogromny -- istniały obozy i podobozy, obozy śmierci i obozy pracy -- przeżyły tysiące ludzi. I pozostały też dowody materialne: rdzewiejące bramy, dziesiątki na wpółspalonych baraków, wieże strażnicze, linie kolejowe, stosy ubrań, okulary, ścięte włosy, walizki.

To prawda, że obóz w Auschwitz nigdy nie przyniósł wielkiego pożytku jako muzeum:...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 390

Spis treści
Zamów abonament