Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Informacje

30 stycznia 1995 | Gazeta | JB

Informacje

Szczyt w Davos

O rozszerzeniu UE bardziej optymistycznie

Dokończenie 1

Dziś rządy krajów europejskich starają się sztucznie utrzymać zatrudnienie w deficytowych sektorach metodmi administracyjnymi i to jest głównym źródłem obecnych kłopotów.

Do UE, ale jakiej

Dla wicepremiera Grzegorza Kołodki główne problemy na drodze do integracji Polski z UE leżą po naszej stronie. Chodzi tu przede wszystkim o reformę systemu ubezpieczeń społecznych, restrukturyzację sektora przedsiębiorstw państwowych i rolnictwa. Zmiany te miałyby być przeprowadzane, a przynajmniej zaawansowane, w bardzo krotkim czasie, skoro polscy politycy chcą rozpocząć negocjacje dotyczące akcesu do UE już w 1997 r. i doprowadzić do pełnego członkostwa w 2000 r.

Najmniej problemów w dostosowaniu swojego kraju do warunków UE widzi natomiast premier Vaclav Klaus, który uważa, że transformacja systemowa już się praktycznie w Czechach dokonała. Całość swoich wypowiedzi w Davos czeski premier koncentrował natomiast na określeniu, do jakiej Unii Czesi chcą wejść. Chodzi o Europę, gdzie poczucie przynależności do danego narodu zawsze pozostanie dominujące, zaś kompetencje Komisji Europejskiej bardzo ograniczone. Zdaniem Klausa, Europa nie powinna konkurować ze Stanami Zjednoczonymi czy Japonią, ponieważ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 390

Spis treści
Zamów abonament