Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Widmo katastrofy

30 stycznia 1995 | Nauka i Technika | ZW

Koniec ery antybiotyków?

Widmo katastrofy

To nie są już tylko odosobnione przypadki. W wielu krajach o wysokim poziomie opieki medycznej, w USA i Europie Zachodniej, lekarzom coraz częściej nie udaje się uratować pacjenta z infekcją bakteryjną, mimo zastosowania najnowocześniejszych antybiotyków. Umierają w szpitalach z powodu zakażenia krwi, ran pooperacyjnych, a także na zwykłe zapalenie płuc lub ucha środkowego.

Tygodnik "Newsweek" opisuje przypadek 57-letniego pacjenta chorego na nerki, u którego doszło do zakażenia krwi. Nie pomogły mu żadne antybiotyki ani ich kombinacja. Po wszelkich próbach oczyszczenia krwi, infekcja powracała. Nie było ratunku. Po kilku tygodniach chory zmarł. W Polsce oficjalnie nie są znane takie przypadki, ale wiadomo, że w szpitalach lekarze coraz częściej natrafiają na oporne mikroby.

Wojna biologiczna

W 1987 r. mikrobiolodzy wyhodowali w kraju 50 proc. szczepów bakterii staphylococcus aureus opornych na ampicilinę. W kilka lat później, w 1991 r. , odsetek ten wzrósł już do 75 proc. Nieskuteczny jest w ich przypadku również inny antybiotyk -- amoksycylina, co wykazały badania prof. Eugeniusza...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 390

Spis treści
Zamów abonament