Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Spółdzielnie, składy i zakłady budżetowe

30 stycznia 1995 | Prawo | JK

Spółdzielnie, składy i zakłady budżetowe

Rozmowa z wiceministrem finansów prof. dr. hab. Witoldem Modzelewskim

Jaką stawkę VAT powinna stosować spółdzielnia rzemieślnicza, która jako eksporter nie płaci za czynności związane z odprawą celną tego podatku, w momencie refakturowania tej czynności na rzemieślnika -- jej członka? Jaką stawkę ma uwzględniać rzemieślnik w swoim rachunku, wystawianym spółdzielni za wyprodukowany przez niego towar, który jest przeznaczony wyłącznie dla kontrahenta zagranicznego?

Istotne tutaj jest, kto eksportuje w sensie prawnym: podatkowym i cywilistycznym. Spółdzielnia może być podmiotem eksportującym, który dysponuje towarem będącym jego własnością, wytworzonym przez rzemieślnika -- spółdzielcę, ale jako własność spółdzielni. Wówczas przysługuje jej stawka 0. Jeżeli natomiast towar został zakupiony przez spółdzielnię od osoby trzeciej, nawet będącej jej członkiem, osoba ta wystawia spółdzielni fakturę VAT według stawki obowiązującej w kraju. Jeśli spółdzielnia jest tylko pośrednikiem w eksporcie towarów wytworzonych przez rzemieślnika lub działa jako komisant, to komitent tych towarów lub zleceniodawca ma prawo do stawki 0. Oczywiście, musi posiadać oryginał lub kopię dokumentów celnych, potwierdzających, że towar przekroczył granicę....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 390

Spis treści
Zamów abonament