Przedsiębiorcy zyskają, inwestorzy stracą
Przedsiębiorcy zyskają, inwestorzy stracą
Podatek CIT a podatek od dywidend
Wśród zmian podatkowych, które według niepotwierdzonych informacji ma wprowadzić reforma proponowana przez wicepremiera Grzegorza Kołodkę, pojawił się pomysł podwyższenia opodatkowania dywidend w zamian za obniżenie podatku dochodowego od osób prawnych. Propozycja ta spotkała się z mieszanymi ocenami przedsiębiorców pytanych przez "Rz".
Z szacunków "Rz" wynika, że gdyby budżet chciał uzyskać wpływy z podatku dochodowego od przedsiębiorstw i od dywidend na poziomie zapisanym w ustawie budżetowej na ten rok, to obniżka podatku dochodowego z obecnych 27 proc. do 25 proc. spowoduje wzrost podatku od dywidend z 15 proc. do 41,7 proc. Gdyby CIT został zredukowany do 24 proc., to opodatkowanie dywidend wzrosłoby do 55,1 proc.
Jak ustaliliśmy, wpływy z dywidend są w budżecie ujmowane w pozycji dochodów "pozostałe wpływy niepodatkowe". W 2003 r. ma to być 598,2 mln zł (w 2002 r. - 828 mln zł).
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta