Restrukturyzacja, czyli redukcja
Restrukturyzacja, czyli redukcja
MICHAŁ A. ZIELIŃSKI
Banki, instytucje opierające swój biznes na zaufaniu, dbają o wizerunek. Elementem tej strategii jest pomoc zwalnianym pracownikom. Oferują więc: wsparcie psychologiczne, giełdę pracy, dodatkowe odprawy. Jest szansa, że w 2003 roku takich działań będzie mniej, bo mniej też będzie zwolnień.
Jak pisaliśmy w "Rz" 20 stycznia 2003, zatrudnienie w bankach zmniejszyło się w 2002 roku o blisko 5 tysięcy osób. Był to trzeci z kolei rok, w którym spadła liczba osób zatrudnionych w bankach. Według danych NBP najwięcej osób pracowało w bankach w 1999 roku - 174,7 tys. Jak duża jest skala redukcji, pokazuje przykład Grupy Banku Millennium (do niedawna BIG BG) - w 2002 roku zostało zwolnionych ponad 1,5 tysiąca pracowników, a dalsze 800 osób otrzymało wypowiedzenia. Powstały z fuzji dwóch organizacji Bank Przemysłowo Handlowy PBK zmniejszył zatrudnienie o blisko 15 proc. (1910 osób) i nie jest to rekord branży. BRE Bank w samej centrali warszawskiej zwolnił kilkaset...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta