Pożegnanie z Jugosławią
Pożegnanie z Jugosławią
RYSZARD BILSKI
Po prawie jedenastu latach istnienia Federalna Republika Jugosławii (FRJ), zwana potocznie "małą Jugosławią" - utworzona 27 kwietnia 1992 r. z połączenia się dwóch republik: Serbii i Czarnogóry - zniknęła z mapy politycznej Europy. Stało się to we wtorek, 4 lutego 2003 roku, o godzinie dwudziestej, gdy Skupsztina FRJ przyjęła nową konstytucję, na mocy której rozwiązano stare państwo związkowe, a powołano do życia nowe, o nazwie Serbia i Czarnogóra.
Nowi deputowani w nowej Skupsztinie
Wczoraj parlamenty Serbii w Belgradzie oraz Czarnogóry w Podgoricy dokonały wyboru posłów do Skupsztiny nowego państwa o nazwie Serbia i Czarnogóra. W parlamencie będzie zasiadało 126 posłów - 91 Serbów i 35 Czarnogórców. Zgodnie z konstytucją Serbii i Czarnogóry - przyjętą przed trzema tygodniami, na ostatnim posiedzeniu parlamentu Federalnej Republiki Jugosławii - inauguracyjne posiedzenie nowej Skupsztiny powinno się odbyć w ciągu najbliższych pięciu dni. Wybierze ona przewodniczącego oraz Radę Ministrów, której szef będzie zarazem prezydentem państwa. Najprawdopodobniej zostanie nim Svetozar...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta