Dyktator rzucił wyzwanie światu
Dyktator rzucił wyzwanie światu
9 marca 1991, dogasa wojna w północnym Kuwejcie
(C) AP
17 stycznia 1991 roku, ponad pięć miesięcy po irackiej agresji na Kuwejt, siły sojusznicze zaatakowały cele irackie. Najpierw przez 38 dni lotnictwo sprzymierzonych bombardowało Irak. W przeciwieństwie do obecnej wojny, dopiero potem ruszyła ofensywa lądowa. Wojna była krótka. W sumie trwała 43 dni. Bagdadu nie zdobyto, bo nie było takiego rozkazu.
Iracka agresja na Kuwejt w sierpniu 1990 roku przypadła w okresie, gdy rodził się nowy ład międzynarodowy. Upadał system komunistyczny, Związek Radziecki bezpowrotnie rozstawał się z mocarstwowymi ambicjami, rosła dominacja Stanów Zjednoczonych. Atakując Kuwejt, Saddam Husajn postawił świat końca zimnej wojny przed trudną próbą.
Kiedy Husajn zajął 2 sierpnia 1990 roku Kuwejt, Rada Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych wezwała go do natychmiastowego wycofania wojsk. Ale prezydent Iraku nie słuchał nikogo - ogłosił Kuwejt dziewiętnastą prowincją.
Świat potępił agresora: już 6 sierpnia Rada Bezpieczeństwa nałożyła na Irak sankcje, a w rejon Zatoki Perskiej dotarły wojska amerykańskie.
Chociaż ZSRR i Chiny (stali...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta