Jest klauzula, problemy pozostały
Jest klauzula, problemy pozostały
LESZEK KLECZKOWSKI
Unikanie opodatkowania jest zjawiskiem groźnym dla budżetu państwa. Dlatego orzecznictwo sądowe wypracowało koncepcję obejścia prawa podatkowego.
W wyroku z 25 czerwca 1998 r. (I SA/Po 1883/97) Naczelny Sąd Administracyjny objaśnił, że unikanie opodatkowania polega na stosowaniu znanych i aprobowanych form prawnych operacji gospodarczych. Ani tych operacji, ani ich rezultatów podatnik nie ukrywa przed fiskusem. Żąda też, aby to, co jawnie i legalnie czyni, stało się podstawą ustalenia jego zobowiązań podatkowych, mimo że działanie to jest postępowaniem z pogranicza dozwolonego i niedozwolonego.
Unikanie odbywa się zazwyczaj za pomocą instytucji prawa cywilnego, ponieważ przedmiot prawa podatkowego związany jest z reguły ze zjawiskami ze sfery obrotu cywilnoprawnego. Mimo związków z prawem cywilnym prawo podatkowe jest autonomiczne, co oznacza, że pojęcia i instytucje związane z opodatkowaniem dochodu lub obrotu mogą być stosowane niezależnie od unormowań zawartych w prawie cywilnym.
Rzeczywista treść
Z autonomiczności prawa podatkowego wynika, iż skuteczność czynności cywilnoprawnych w prawie podatkowym uzależniona jest od tego, czy nie są to działania zmierzające do uchylania się od opodatkowania (wyroki NSA: z 14...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta