Zabytki pod bombami
Zabytki pod bombami
PIOTR JENDROSZCZYK
Z BERLINA
Zabytkom archeologicznym w Iraku zagrażają działania wojenne - wybuchy poruszające ziemię na wiele metrów w głąb, przejazdy kolumn pancernych, podczas których wielotonowe pojazdy rozorują gąsienicami warstwy z zabytkami - pozostałościami cmentarzysk, osad, świątyń, miast.
Prof. Karol Myśliwiec, Zakład Archeologii Śródziemnomorskiej PAN w Warszawie
Niemożliwe jest uniknięcie poważnych strat w substancji archeologicznej Iraku, ponieważ zabytki są tam praktycznie wszędzie. Nawet przeszkoleni i pełni dobrej woli żołnierze nie są w stanie odróżnić niektórych budowli współczesnych od starożytnych, gdyż jedne i drugie wznoszone są z cegły suszonej na słońcu, wyglądającej - dla laika - identycznie, w dodatku rozpadającej się pod wpływem fal uderzeniowych towarzyszących detonacjom. O wyrwach w ziemi spowodowanych eksplozjami nawet nie chcę myśleć - poczynią potworne, bezpowrotne straty. Niestety, ta wojna utrudni badania także po jej zakończeniu; w Iraku pracowało wiele misji zagranicznych, do lat 80. XX w. również polskich, kopali tam m.in. Janusz Meuszyński, Stefan Karol Kozłowski, Piotr Bieliński. Po wojnie archeolodzy europejscy, nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta