Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zapomniany protest

29 marca 2003 | Plus Minus | JZ

TAK BYŁO

Zapomniany protest

JAN ZIELIŃSKI

Ograniczenia roli cenzury w życiu kulturalnym i lepszej ochrony interesów środowisk twórczych domagali się od władz warszawscy pisarze w memoriale, którego inicjatorem był Igor Newerly. Postulaty te władze ostatecznie zignorowały. "Bezmierna pycha kadry kierowniczej i jej nieudolność utrącą każdą próbę reformyÉ" - pisał o tym po latach Newerly.

14 marca 1964 roku Antoni Słonimski w imieniu własnym i 33 kolegów, bezpartyjnych pisarzy i uczonych, złożył w Kancelarii Rady Państwa krótki list, który wywołał wielką burzę. Protestując przeciwko ograniczeniom przydziałów papieru na wydawanie książek i czasopism oraz przeciwko zaostrzeniu rygorów cenzury, sygnatariusze listu domagali się zmiany polityki kulturalnej państwa. Wobec tych, którzy podpisali "List 34", władze zastosowały rozmaite naciski; w niektórych przypadkach odniosły skutek w postaci wycofania podpisu bądź przyłączenia się do innej, prorządowej enuncjacji. List ten, nagłośniony przez Wolną Europę i inne stacje radiowe, był wyrazem niezadowolenia części intelektualistów z postępującego ograniczania swobody wypowiedzi, jako wołanie o liberalizację życia kulturalnego.

Z początkiem roku 1968 władze zakazały dalszego wystawiania "Dziadów" w uznanej za...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2886

Spis treści
Zamów abonament