Inwestycje, majątek i rozwój
Przedsiębiorstwa często nie wykorzystują możliwości, jakie dają im odpisy amortyzacyjne
Inwestycje, majątek i rozwój
RYS. ANDRZEJ JACYSZYN
PAWEŁ GLIKMAN
W ostatnich dwóch latach gospodarka znalazła się w stanie zastoju. Tempo wzrostu w 2001 i 2002 r. wynoszące niewiele ponad 1 proc., mieści się w granicach błędu statystycznego, co może wręcz sugerować, że wzrost był zerowy. Sądzę, że jedną z istotnych przyczyn tej sytuacji jest kształtowanie się nakładów inwestycyjnych, a zwłaszcza tej ich części, którą przeznacza się na inwestycje odtworzeniowo-modrnizacyjne.
Tempo wzrostu (lub spadku) produktu krajowego brutto (PKB) jest - w bardzo bliskim przybliżeniu - sumą dwóch wskaźników, obrazujących zmiany stanu zatrudnienia oraz wydajności pracy (liczonej jako wartość dodana brutto na zatrudnionego). W 2001 r. wydajność pracy w skali całej gospodarki wzrosła o 1,7 proc., a liczba pracujących zmalała o 0,6 proc. - i w sumie tempo wzrostu PKB wyniosło 1,1 proc.
Wydajność pracy w sektorze publicznym wzrosła w tym czasie o 4,1 proc., w prywatnym natomiast - o 2,4 proc. W sektorze publicznym odnotowano jednak spadek liczby pracujących o 8,3 proc., co spowodowało, że wartość dodana brutto zmniejszyła się w nim o 4,2 proc. Wzrost wydajności pracy w sektorze prywatnym był w tej sytuacji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta