Czas spekulacji
JAN KRZYSZTOF BIELECKI
Czas spekulacji
Trudno dzisiaj pisać komentarz ekonomiczny. Gdy nadchodzi czas wojny, polityka i sytuacja militarna nieuchronnie wpływają na wydarzenia gospodarcze. Każdy próbuje zgadnąć: jaka będzie przyszłość? Jak ja mogę na tej sytuacji najlepiej skorzystać? Pytania te zadają sobie politycy, wojskowi i przedsiębiorcy w wielu krajach.
Nie pomagają w rozwiązaniu tej zagadki Amerykanie, którzy ogłaszają nieznaną od zarania dziejów USA doktrynę wyprzedzającego uderzenia. Doktrynę, która teraz może zyskać zasadę legalności na przykład w polityce Indii wobec Pakistanu czy Rosji względem dowolnego państwa.
Rynki marzą o przewidywalnej sytuacji, a tymczasem współczesna polityka potęguje niepewność. Patrząc na doświadczenia i wnioski z historii gospodarczej świata, trzeba powiedzieć, że najwięcej zła może powodować błędna polityka gospodarcza. Zachowawcze postępowanie Fed w czasie wielkiego kryzysu (niezwiększenie podaży pieniądza) wywołało falę bankructw na niespotykaną skalę. Przypomnijmy także dyskusje o przyczynach zapaści gospodarki japońskiej w latach 90., błędy w polityce tamtejszego banku centralnego, brak reformy finansów publicznych, a także reform wspierających przedsiębiorczość i konkurencyjność szczególnie na rynku wewnętrznym.
Dlatego dzisiaj Fed boi się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta