Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ryzykowna droga na skróty

29 marca 2003 | Plus Minus | TS
źródło: Nieznane

PAŃSTWO DO REMONTU

Ryzykowna droga na skróty

RYS. MIROSŁAW OWCZAREK

TADEUSZ SZAWIEL

Jeżeli polska demokracja jest fasadowa, marna, państwo przegniłe i skorumpowane, społeczeństwo coraz bardziej dzieli się na biednych i bogatych, a nad wszystkim unosi się czapa oligarchii, to dlaczego większość Polaków uważa, że tej demokracji warto bronić?

Uczestnicząc niedawno w dyskusji, podałem kilka miar korupcji, sytuujących Polskę na tle innych krajów. Może Polska wypadła zbyt dobrze w stosunku do oczekiwań, może z innego powodu padło stwierdzenie: ale w Polsce korupcja nasila się. Uznałem to za prawdopodobne, ale ponieważ nie dysponowałem żadnymi danymi, więc nic nie powiedziałem. Jednak stwierdzenie zaintrygowało mnie. Zajrzałem na strony Transparency International (TI) i, nieoczekiwanie, okazało się, że korupcja w Polsce w ostatnich latach wcale się nie nasila.

TI jest rzetelną organizacją, która opracowała i "mierzy" Indeks Postrzegania Korupcji. Nie stanowi on miary faktycznej korupcji, ale jej postrzegania. Budowany jest na podstawie corocznych sondaży (co najmniej trzy, ale z reguły kilkanaście) trzech środowisk: ludzi biznesu (przedsiębiorców, managerów), ekspertów ze środowisk akademickich i analityków ryzyka.

W 1996 roku, kiedy po raz pierwszy Polska została...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2886

Spis treści
Zamów abonament