Nuty przywożone w walizkach
Nuty przywożone w walizkach
Vladimir Ashkenazy (ur.1937) studiował w konserwatorium moskiewskim, laureat II nagrody na Konkursie Chopinowskim (1955) i zwycięzca Konkursu Królowej Elżbiety w Brukseli (1956) i Czajkowskiego w Moskwie (1962). W 1963 r. pozostał na Zachodzie, przyjął obywatelstwo islandzkie (jego żona Thorunn jest Islandką). Jeden z najwybitniejszych pianistów końca XX w., od 1970 r. zajmuje się także dyrygowaniem, był m. in. dyrektorem Royal Philharmonic Orchestra i Deutsches Symphonie-Orchester Berlin, obecnie kieruje Czeską Filharmonią. Jego dyskografia obejmuje kilkadziesiąt płyt nagranych głównie dla firmy Decca. Przyjeżdża do Warszawy z Młodzieżową Orkiestrą Unii Europejskiej, składającą się z muzyków wyłanianych drogą przesłuchań ze wszystkich krajów członkowskich Unii.
FOT. PIOTR KOWALCZYK
Niedawno wrócił pan z Nowego Jorku z cyklu koncertowego w Carnegie Hall "Muzyka i dyktatura. Rosja czasów Stalina". Co dziś wynika z ukazania związków muzyki z ideologią sprzed półwiecza?
VLADIMIR ASHKENAZY: Chciałem przypomnieć utwory pisane dla Stalina i pokazać muzykę tworzoną w cieniu dyktatury, a także później. Po śmierci wodza maszyna...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta