Gdzie i jaką trzeba zapłacić daninę
Gdzie i jaką trzeba zapłacić daninę
RYS. JACEK FRANKOWSKI
PRZELICZANIE NA ZŁOTE
Przychody uzyskane w 2002 r. za granicą, jeśli muszą być uwzględnione w rozliczeniach z fiskusem w kraju (po pomniejszeniu o kwoty stanowiące równowartość diet oraz o wydatki czy ryczałty na zakwaterowanie), przelicza się na złote wedle kursu z dnia otrzymania lub postawienia do dyspozycji podatnika, ogłoszonego przez bank dewizowy, z którego usług korzystał podatnik, mającego zastosowanie przy kupnie walut. Jeśli podatnik nie korzystał z usług banku, przychody przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych z dnia uzyskania przychodów, ogłaszanego przez NBP (art. 11 ust. 3 updf).
IZABELA LEWANDOWSKA
W świecie dość powszechnie respektowana jest zasada unikania podwójnego opodatkowania. Obowiązuje ona także u nas. Oznacza zaś, że jeśli zapłaciło się podatek od dochodów w kraju, w którym się je uzyskało (lub podlegały tam one opodatkowaniu, ale z jakichś powodów były z podatku zwolnione), to w praktyce nie płaci się go już w kraju macierzystym.
Reguły unikania podwójnego opodatkowania reguluje około 70 umów, które Polska zawarła z państwami położonymi na różnych kontynentach. Dlatego kwestię opodatkowania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta