O Virtuti Militari i Krzyżu Grunwaldu
O Virtuti Militari i Krzyżu Grunwaldu
Krzyż Virtuti Militari
FOT. MICHAŁ SADOWSKI
Krzyż Grunwaldu
(C) ADM
Wielce Szanowny Panie Ministrze,
Na łamach "Polski Zbrojnej" (nr 1/2003) ukazał się artykuł Aleksandra Mazura, który stawia na równi Order Virtuti Militari i Krzyż Grunwaldu. Twierdzi on, że oba powstały w podobnych okolicznościach. Zestawienie takie nie tylko w sposób jaskrawy mija się z prawdą historyczną, ale obraża także uczucia kawalerów Orderu Virtuti Militari, do których się zaliczam.
Order Virtuti Militari jest naszą wspólną świętością. Jego powstanie wiąże się nierozerwalnie z Konstytucją 3 maja, bo ustanowiony został przez króla Stanisława Augusta 18 czerwca 1792 r. po zwycięstwie w bitwie pod Zieleńcami nad wojskami Katarzyny II, maszerującymi na Warszawę, by dzieło majowej konstytucji obalić. Order Virtuti Militari zniosła Targowica jako "znak buntowniczy" wymierzony przeciwko carycy. Przywrócony został dzięki zabiegom księcia Józefa Poniatowskiego po powstaniu Księstwa Warszawskiego, by jak powiedział książę "... stać się nagrodą, która należy się dziełom rzadkim i wyższym...". Była też nagrodą nadawaną...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta