Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wynagrodzenie dla agenta

22 kwietnia 2003 | Dobra firma | MC MC

POLISY W FIRMIE

Co się dzieje z prowizją, gdy klient zrezygnuje z ubezpieczenia

Wynagrodzenie dla agenta

Agent ubezpieczeniowy za wykonywane czynności pośrednictwa otrzymuje prowizję od zakładu ubezpieczeń. W umowie łączącej agenta z towarzystwem powinna być określona nie tylko wysokość prowizji, ale też szczegółowy sposób jej ustalania.

Jest to ważne zwłaszcza dla agentów zajmujących się pośrednictwem umów wieloletnich, czyli umów ubezpieczenia na życie. We wszystkich typach umów ubezpieczenia (z wyjątkiem obowiązkowych) ubezpieczający ma prawo odstąpić od zawartej umowy, ale w ubezpieczeniach na życie może z tego prawa skorzystać nawet po upływie kilku lat od zawarcia umowy.

Prowizja do zwrotu

Agent obsługujący ubezpieczenia na życie zawiera umowę z klientem raz, a potem przez czas jej trwania pobiera kolejne składki, otrzymując od każdej wpłaconej składki prowizję. Taka zasada wynagrodzenia jest jasna. Problemy powstają, gdy klient zrezygnuje z umowy. W takim wypadku towarzystwa ubezpieczeniowe czasami żądają zwrotu prowizji. Spotkało to jednego z czytelników, do którego towarzystwo ubezpieczeniowe zwróciło się o zwrot prowizji, gdy klienci odstąpili od umów ubezpieczeń na życie. Zażądano zwrotu tzw. prowizji pierwszorocznych, tj. za pierwszy rok trwania umowy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2905

Spis treści
Zamów abonament