Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy i dla kogo polski grunt

22 kwietnia 2003 | Nasza Europa | JB
źródło: Nieznane

NASZ PIERWSZY DZIEŃ W UNII: KUPOWANIE ZIEMI

Kiedy i dla kogo polski grunt

RYS.PAWEŁ GAŁKA

JĘDRZEJ BIELECKI

Z BRUKSELI

Swoboda zakupu ziemi rolnej i lasów będzie ostatnim, obok norm oczyszczalni ścieków, fragmentem unijnego prawa, które wejdzie w życie w Polsce. W przeciwieństwie do czystej wody, nie chodzi jednak o koszty. Ale trzeba równie dużo czasu, aby Polacy wyzbyli się historycznych obaw i poczuli częścią europejskiej wspólnoty.

To bowiem przede wszystkim sprawa psychologiczna. "Chodzi o akt zaufania do innych narodów Europy" - przestrzegała Francoise Gaudenzi, negocjatorka Komisji Europejskiej z Polską, gdy nasz kraj rozważał wystąpienie o stały zakaz zakupu ziemi przez cudzoziemców. "Dopóki ograniczacie prawo Niemców do przejmowania gruntów rolnych, oznacza to, że boicie się zachodniego sąsiada. A pojednanie i zaufanie między Francją i Niemcami, a później innymi narodami, stało się podstawą integracji europejskiej" - tłumaczą urzędnicy KE.

Zgoda Schr?dera w kilka minut

Gdy w marcu 1998 roku rozpoczęły się rokowania o przystąpieniu Polski do Wspólnoty, szef naszej dyplomacji Bronisław Geremek przestrzegał, że Polska będzie starała się o odłożenie, na ile się da, swobody zakupu ziemi z powodu "doświadczeń...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2905

Spis treści
Zamów abonament