Konstytucja VAT
Konstytucja VAT
ANNA GRABOWSKA
Już pewnie wszyscy podatnicy VAT w Polsce słyszeli o VI dyrektywie UE. Niektórzy wiążą z nią duże nadzieje po wejściu naszego kraju do Unii. Inni uznają to za problem odległy. Wszyscy muszą jednak zdawać sobie sprawę z tego, że od dnia akcesji nasza ustawa o VAT i przepisy wykonawcze do niej będą musiały być z ową dyrektywą zgodne. Jak mówi Tomasz Michalik z Ernst & Young, na razie tak nie jest, a więc stosunkowo łatwo wskazać kierunek niezbędnych zmian podatkowych.
VI dyrektywa 77/388 z 17 maja 1977 r. dotyczy harmonizacji przepisów prawnych państw członkowskich w zakresie podatku obrotowego, tworząc wspólny system podatku od wartości dodanej. Jest więc w pewnym sensie ustawą zasadniczą w zakresie europejskiego VAT. Reguluje jego podstawowe zasady, takie jak: podmiot, przedmiot, podstawa opodatkowania, zwolnienia itd., pozostawiając gdzieniegdzie krajom członkowskim możliwość dokonania własnych wyborów. Jednak nie są one zupełnie dowolne. Wybór istnieje tylko tam, gdzie dyrektywa wprost nań wskazuje i tylko w takim zakresie, w jakim go określa.
Dotyczy to na przykład możliwości zastosowania stawek obniżonych. Zasadą jest, że stawka obniżona nie może być...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta