Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Opóźnione rozpoznanie

22 kwietnia 2003 | Nauka i Technika | ŁK

Jedna trzecia polskich lekarzy nie potrafi w porę rozpoznać nowotworu

Opóźnione rozpoznanie

ŁUKASZ KANIEWSKI

W Stanach Zjednoczonych spośród osób, u których wykryto nowotwór, wyleczonych zostanie połowa. W Europie Zachodniej - 40 proc. W Polsce mniej niż trzydzieści procent. Przyczyną tak niskiego wskaźnika wyleczeń w naszym kraju jest słaba wykrywalność nowotworów złośliwych we wczesnym stadium. Duża w tym wina lekarzy.

- Neurolog, do którego przez siedem lat chodziła moja siostra, nie potrafił rozpoznać guza mózgu - opowiada pani Magda. - Kiedy siostra dostała bólów żołądka, neurolog stwierdził: z kłopotami żołądkowymi to do innego specjalisty. Wzięłam więc poradnik medyczny z 1987 roku i wyczytałam, że bóle żołądka mogą być objawem raka mózgu. Zawiozłam siostrę na tomografię i guz był: 4,5 na 4,5 na 5,0 cm. Na szczęście łagodny i operacja się udała.

Niestety, nie wszystkie nowotwory okazują się łagodne. - Moja siostra - opowiada pani Irena - przez dwa lata próbowała ustalić przyczynę swego złego samopoczucia. Leżała w paru szpitalach, była u znanych lekarzy. Schudła w tym czasie 12 kilogramów, ale żaden lekarz nie zasugerował nawet, że...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2905

Spis treści
Zamów abonament