Z pomocą prześladowanym i obawiającym się prześladowań
Z pomocą prześladowanym i obawiającym się prześladowań
RYS. ROCH FOROWICZ
IRENA RZEPLIŃSKA, MAGDALENA KMAK, ERNEST ZIENKIEWICZ
Określenie, czy dana osoba spełnia przesłanki konieczne do nadania jej statusu uchodźcy, nie zawsze wymaga stwierdzenia, że już doznała prześladowań z powodu swojej rasy, religii, narodowości, przekonań politycznych, przynależności do określonej grupy społecznej. Wystarczające jest wykazanie jej uzasadnionych obaw. Wtedy istotne są informacje o położeniu osób znajdujących się w podobnej sytuacji.
Konwencja sporządzona w Genewie 28 lipca 1951 r. (dalej: konwencja) określa, że status uchodźcy może być nadany cudzoziemcowi, który "na skutek uzasadnionej obawy przed prześladowaniem z powodu swojej rasy, religii, narodowości, przynależności do określonej grupy społecznej lub z powodu przekonań politycznych przebywa poza granicami państwa, którego jest obywatelem, i nie może lub nie chce z powodu tych obaw korzystać z ochrony tego państwa, albo który nie ma żadnego obywatelstwa i znajdując się, na skutek podobnych zdarzeń, poza państwem swojego dawnego stałego zamieszkania, nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta