Polska w cieniu Kościoła, Katolicy pod pręgierzem
"Katolicy pod pręgierzem"
Artykuł "Polska w cieniu Kościoła" Jolanty Brach-Czainy ("Rz" nr 105 z 7 maja 2003 r.) rozpocznie niewątpliwie długą i gorącą dyskusję. Obawiam się jednak, że skończy się na analizach społecznych i wyrzucaniu sobie wzajemnych niechęci. A warto (jak sądzę) uświadomić sobie samą istotę problemu wolności, poruszonego w obu tekstach - także polemice Jarosława Gowina "Katolicy pod pręgierzem" ("Rz" nr 106 z 8 maja 2003 r.).
Profesor Brach-Czaina odwołuje się do starożytnej filozofii greckiej, nietrafnie szukając w niej uzasadnienia dla postulowanej, niczym nieskrępowanej, swobody bycia i działania.
Nic bardziej obcego dla tradycji, której wyznacznikiem stało się pytanie o źródło i naturę rzeczy (gr. arche) - o czym profesor filozofii powinien co nieco wiedzieć. Wolności niczym nieograniczonej, tworzonej niejako przez sam podmiot i będącej podstawową (istotową) jego cechą, starożytni Grecy (zarówno filozofowie, jak i tragicy) nie znali. Jest to wymysł stricte nowożytny, mający źródła w doktrynach Kartezjusza i Kanta. Mieszanie do tego klasycznej myśli greckiej jest co najmniej nadużyciem!
Kluczowe jest tu rozumienie słowa wartość, często pojawiającego się w wywodach autorki. Przecież jestem wolny po to, aby "tworzyć"...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta