Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jaka prawda obowiązuje dziennikarza

20 maja 2003 | Prawo | WG
źródło: Nieznane

Po wyroku Sądu Najwyższego w sprawie Aleksander Kwaśniewski - "Życie"

Jaka prawda obowiązuje dziennikarza

RYS. JACEK FRANKOWSKI

WALDEMAR GONTARSKI

Nie można mówić o odpowiedzialności dziennikarza za naruszenie dóbr osobistych, o bezprawności, jeśli podane fakty okażą się nieprawdziwe, ale przy ich zbieraniu i publikacji dziennikarz dochował rzetelności i szczególnej staranności - takie motywy znalazły się w uzasadnieniu wyroku Sądu Najwyższego z 14 maja w sprawie Aleksander Kwaśniewski przeciwko "Życiu". Teza ta jest zgodna z orzecznictwem strasburskim.

W wyroku z 28 września 1999 r. (sprawa Dalban przeciwko Rumunii) Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu podkreślił mianowicie, że nie do zaakceptowania jest sytuacja, w której dziennikarz może formułować wypowiedzi prasowe wyłącznie pod warunkiem, iż wykaże ich prawdziwość.

Przed orzeczeniem w sprawie Kwaśniewski - "Życie" nasz SN w wyroku z 9 maja 2002 r. (II CKN 740/00) orzekł: "Dla uwolnienia się od odpowiedzialności za naruszenie cudzych dóbr osobistych przez zarzuty postawione w publikacji prasowej dziennikarz musi przeprowadzić dowód prawdy - wykazać prawdziwość tych zarzutów. Inaczej działa bezprawnie".

Wymóg szczególnej staranności i rzetelności

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2927

Spis treści

Konflikt na Bliskim Wschodzie

Zamów abonament