Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Silniki, felgi i stacje obsługi

20 maja 2003 | Raporty | a.mac

Silniki, felgi i stacje obsługi

Do końca 2002 r. 56 firm zainwestowało 6,2 mld USD

Silniki i skrzynie biegów z Górnego i Dolnego Śląska, podzespoły mechaniczne z Wielkopolski, a całe samochody z Tych i Gliwic, Poznania i Warszawy. Kilkadziesiąt firm motoryzacyjnych z całego świata postawiło już w Polsce swoje filie. Łączna wartość inwestycji z tym związanych wynosiła na koniec 2002 r. ponad 6,2 mld USD. Wśród 56 firm 30 proc. stanowią spółki niemieckie, 23 proc. amerykańskie zaś 9 proc. francuskie.

Pierwsza dziesiątka największych inwestorów wydała w Polsce 5,3 mld USD, a zamierza zainwestować dalszych 458 mln USD. Pozostałych 46 firm przeznaczyło na uruchomienie swoich zakładów 917 mln USD, ale jeszcze ponad połowę tej sumy zamierza w Polsce zostawić.

Według danych Polskiej Agencji Inwestycji Zagranicznych inwestorzy zapowiadają wydanie w Polsce kolejnych 927 mln USD. Największym inwestorem jest oczywiście włoski Fiat, który od 1992 r., gdy przejął Fabrykę Samochodów Małolitrażowych wydał w Polsce 1,7 mld USD, a planuje zainwestować jeszcze 269 mln USD. W połowie maja na jednej z linii, dotychczas wykorzystywanej do produkcji seicento, ruszyła produkcja nowego modelu Gingo. Fiat przeznaczył na to 570 mln euro, z czego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2927

Spis treści

Konflikt na Bliskim Wschodzie

Zamów abonament