Przerwany łańcuszek
Przerwany łańcuszek
RYS. ANDRZEJ KRAUZE
JANUSZ A. MAJCHEREK
Masowe strajki i protesty przeciw reformom systemów emerytalnych w kilku znaczących krajach europejskich, obrazują rozmiar nawarstwionych w nich przez lata i wymagających rozwiązania problemów społecznych. Większość państw Starego - i starzejącego się demograficznie - Kontynentu, w tym również polskie, przeżywa kłopoty wynikające z upodobnienia ich do systemów piramidkowych, zwanych także łańcuszkami św. Antoniego. Skądinąd zakładania takich funduszy same przeważnie zabraniają i zwalczają je jako oszukańcze.
Przypomnijmy, że taki system funkcjonuje dzięki dopływowi coraz to nowych uczestników i wnoszonych przez nich udziałów, za sprawą których utrzymują się dotychczasowi jego partycypanci. Podobnie działa europejskie państwo socjalne. Napływ nowej, lepiej wykwalifikowanej, wydajniejszej lub tańszej siły roboczej oraz permanentny deficyt budżetowy i repartycyjny system socjalny oznaczają przerzucanie na przyszłych potencjalnych uczestników modelu opiekuńczego bieżących kosztów utrzymania jego obecnych beneficjentów. Tak jak w systemie piramidkowo-łańcuszkowym, krach następuje, gdy napływ z zewnątrz ustaje lub staje się niewystarczający, co wcześniej czy później jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta