Kryzys polskiego kapitalizmu
BOHDAN WYŻNIKIEWICZ
Kryzys polskiego kapitalizmu
Trzynaście lat gospodarki rynkowej w Polsce przyczyniło się do bezprecedensowego wzrostu jakości życia społeczeństwa, co jednak nie znajduje wyrazu w nastrojach społecznych. Częściej niż o sukcesach mówi się o porażkach, a z większości wypowiedzi publicznych wynika, że kraj jest na krawędzi jakiejś bliżej nieokreślonej katastrofy cywilizacyjnej. Jak można wyjaśnić paradoks niezadowolenia po niewątpliwych sukcesach?
Na początek warto przypomnieć kilka spektakularnych osiągnięć transformacji gospodarczej. Wzrost PKB w Polsce w porównaniu z okresem sprzed transformacji jest znacznie wyższy niż w jakimkolwiek innym kraju Europy Środkowowschodniej. GUS podaje, że poziom spożycia gospodarstw domowych wzrósł realnie o 63 procent w porównaniu z rokiem 1990. W ciągu 12 lat liczba studentów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta