Sztukmistrz z Witebska
Sztukmistrz z Witebska
Marc Chagall w latach 60.
(c) EAST NEWS
MONIKA MAŁKOWSKA
Dzieło Marca Chagalla to bodaj najpiękniejszy dowód "artystycznego patriotyzmu". Niemal cała jego sztuka opowiadała o Witebsku, miejscu urodzin artysty. I chociaż sam uważał Witebsk za "osobny kraj, pojedyncze miasto, nieszczęśliwe i nudne", do końca życia pozostał niewzruszonym lokalnym patriotą.
Naprawdę nazywał się Mosze Segał. Przyszedł na świat 7 lipca 1887 roku w biednej żydowskiej rodzinie, jako pierwsze z dziewięciorga dzieci. Matka zrobiła wszystko, by zapewnić pierworodnemu jak najlepsze wykształcenie. Wymagało to nie lada starań - w carskiej Rosji żydowskie dzieci nie miały wstępu do szkół podstawowych i gimnazjów. W 1906 roku młody Mosze trafił do malarskiej pracowni Jehudy Pena, dwa lata później wyruszył do Sankt Petersburga. Tu początkowo miał inne kłopoty: Żydzi musieli mieć specjalne pozwolenie na pobyt w stolicy Rosji, a Mosze takiego dokumentu nie miał. Został jednak przyjęty do Akademii Sztuk Pięknych, gdzie nauczał m.in. Leon Bakst, scenograf słynnych "Baletów Rosyjskich" Diagilewa. Segał, niesforny student, stał się jego faworytem.
W 1909 roku młody artysta spotkał kobietę swego życia. Młodsza od niego o siedem lat Bella Rosenfeld, córka jubilera,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta