Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wieś za wysokim płotem

14 czerwca 2003 | Plus Minus | KB
źródło: Nieznane

PYTANIA O POLSKĘ

Wieś za wysokim płotem

RYS. MIROSŁAW OWCZAREK

KLAUS BACHMANN

Wchodząc do Unii Europejskiej, liberalne elity dawnej "Solidarności" i spadkobiercy "ancien regime" pojednali się. Teraz czas na pojednanie miasta i wsi, szlacheckiej inteligencji z chłopskim "ciemnogrodem".

4 czerwca 1989 r. pierwsze wolne (choć nie do końca demokratyczne) wybory przypieczętowały wyniki Okrągłego Stołu i pokojowe, stopniowe przekazanie władzy ówczesnej solidarnościowej opozycji przez komunistów. Powstał rząd Tadeusza Mazowieckiego, który przeprowadził najbardziej radykalne, konsekwentne i w końcu skuteczne reformy w Europie w XX wieku.

Niemal dokładnie 14 lat później do Unii Europejskiej wprowadzają Polskę premier i prezydent, którzy przy Okrągłym Stole zasiedli po stronie "ancien regime". Bohater tamtejszych czasów Lech Wałęsa już dawno jest na emeryturze. Najbardziej prounijne ugrupowanie wśród spadkobierców ruchu "Solidarności", Unia Wolności, dogorywa w opozycji pozaparlamentarnej. Gorzki kaprys historii, smutne skutki logiki Okrągłego Stołu? Tak. Strona solidarnościowa dziś ulega marginalizacji, ale jednocześnie może świętować swoje duchowe zwycięstwo nad obozem ówczesnej władzy. Jego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2949

Spis treści

Konflikt na Bliskim Wschodzie

Zamów abonament