Mandat albo do sądu
Mandat albo do sądu
RYS. JACEK FRANKOWSKI
IZABELA LEWANDOWSKA
Konstytucyjną zasadą jest, że wymiar sprawiedliwości należy do sądów. Jednak w wiele spraw karnych skarbowych sądy w ogóle nie są angażowane. W postępowaniu mandatowym karę, za zgodą sprawcy, wymierza urzędnik.
Zgoda sprawcy na ukaranie mandatem to podstawowy warunek, by sprawa o wykroczenie wymierzone przeciwko interesom fiskalnym państwa mogła zakończyć się w postępowaniu mandatowym. Jeśli jej nie wyrazi, sprawę rozpatrzy niezawisły sąd. Dobrowolność poddania się karze w tym trybie ma być w założeniu wystarczającą gwarancją praw sprawcy.
Usytuowanie postępowania mandatowego w ustawie z 10 września 1999 r. - Kodeks karny skarbowym (dalej: k.k.s.) świadczy, iż jest ono traktowane podobnie jak dobrowolne poddanie się odpowiedzialności (o którym pisaliśmy w "Rz" z 19 - 20 lipca). Obie bowiem te procedury objęte są wspólnym tytułem: "Pociągnięcie do odpowiedzialności za zgodą sprawcy".
Nieprawidłowości bez kary
Z reguły postępowanie karne skarbowe, w tym mandatowe, jest konsekwencją procedur kontrolnych, w wyniku których dochodzi do ujawnienia przewinienia zakwalifikowanego jako wykroczenie karne skarbowe. Na przykład sprawy o wykroczenia skarbowe (także...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta