Listy
Biopaliwa: co zrobić z gliceryną?
Projekt ustawy o biopaliwach wprowadza obowiązek "wzbogacania" silnikowych paliw płynnych o komponenty pochodzenia roślinnego w ilości nie mniejszej niż 4,5 proc. W nowej treści ustawy ta wartość została nieco złagodzona, ale i tak jest dość wysoka. Najwięcej głosów krytycznych pod adresem tej ustawy dochodzi od użytkowników pojazdów mechanicznych i instytucji związanych z transportem. Pod uwagę trzeba wziąć jednak również inne skutki, na przykład ten, że w procesie produkcyjnym pojawiają się produkty uboczne. Jednym z nich jest gliceryna, a konkretnie - jej roztwór wodny. Otrzymanie z niego gliceryny technicznej, a potem kosmetycznej (farmaceutycznej) wymaga energochłonnej destylacji, a potem oczyszczania. Podejmując produkcję biopaliw, należy się zatem liczyć z pojawieniem się na rynku dużej ilości gliceryny (odrzucamy możliwość jej utylizacji lub wylewania do ścieków).
Z jednej tony oleju rzepakowego otrzymuje się ok. 100 kg gliceryny surowej. Jeżeli zużywamy 8900 tys. ton paliw płynnych, a dodatek bioskładników musi być nie mniejszy niż 4,5 proc., to znaczy, że ilość produkowanej gliceryny wyniesie 40 tys. ton rocznie.
Do połowy lat 70. w Polsce produkowano glicerynę z tłuszczów zwierzęcych (produkt uboczny przy produkcji kwasów tłuszczowych i mydeł). Potem produkcji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta