U sprzedawcy liczy się potwierdzenie, u nabywcy data wpływu korekty
Zwroty, rabaty, wyższa cena, niższy VAT
U sprzedawcy liczy się potwierdzenie, u nabywcy data wpływu korekty
RYS. ANDRZEJ JACYSZYN
W ubiegłym tygodniu omówiliśmy zasady wystawiania dokumentów korygujących obrót dla celów VAT. Ale wiedza o tym, w jakich okolicznościach należy wystawić fakturę korygującą oraz jak powinna ona wyglądać, nie wystarczy, by prawidłowo określić jej skutki. Trzeba też poznać zasady ujmowania korekt w ewidencji u sprzedawcy i kupującego, a z tym wielu podatników - z uwagi na skomplikowane i często niejasne przepisy - wciąż ma problemy.
ANNA KOLEŚNIK
KOREKTA U SPRZEDAWCY
Jeśli wystawienie faktury korygującej spowodowało zmianę wysokości należnego podatku VAT, sprzedawca ma oczywiście obowiązek także skorygować swoje rozliczenie. Sposób postępowania będzie tu różny w zależności od tego, czym korekta ta była spowodowana. Inaczej bowiem należy postąpić w przypadku, gdy w jej wyniku trzeba zwiększyć VAT należny (bo np. w pierwotnej fakturze podatnik zastosował złą stawkę podatku albo źle wyliczył wartość obrotu), a inaczej, gdy korekta powoduje zmniejszenie VAT należnego (np. podatnik udzielił rabatu lub otrzymał zwrot towaru).
Rabaty i zwroty zmniejszające obrót (korekta "in...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta