Jak płacić, to tylko gotówką
Jak płacić, to tylko gotówką
RYS. JACEK FRANKOWSKI
FILIP ŚWITAŁA
Potrącenie wierzytelności pieniężnych powoduje takie same skutki podatkowe jak zapłata.
Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: ustawa) używa terminów: "różnice kursowe" i "różne kursy walut" dla opisania trzech rodzajów operacji ekonomicznych, mających odmienną treść.
Pierwszy dotyczy różnic od własnych środków pieniężnych podatnika (art. 12 ust. 2a oraz art. 15 ust. 1a). Chodzi tu o sytuację, gdy podatnik posiada aktywa w postaci walut obcych i z powodu zmian kursów walut ponosi koszty lub uzyskuje przychody podatkowe wynikające z operacji dokonanych tymi aktywami, np. zbycie tych walut lub zapłata nimi swoich zobowiązań. Własne środki w walutach są tu traktowane jako swoista inwestycja podatnika, tak jak np. zakup złota.
Drugi rodzaj obejmuje różnice kursowe od pożyczek lub kredytów wyrażonych w walucie (np. art. 16 ust. 1 pkt. 12). Tutaj chodzi o sytuację, gdy podatnik zaciąga zobowiązanie w walucie i w chwili wykonania tego zobowiązania kurs walut jest inny niż w dniu zaciągnięcia.
Trzeci dotyczy sytuacji, w której występują różne kursy walut między dniem zarachowania a dniem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta