Płatnik za płatnika; Kto płaci podatek, kto go odlicza; Kiedy można odliczyć VAT, a kiedy tylko go odzyskać
- Płatnik za płatnika - Przejście zakładu pracy na innego pracodawcę
- Kto płaci podatek, kto go odlicza - Definicja podatnika w VI dyrektywie i w polskiej ustawie
- Kiedy można odliczyć VAT, a kiedy tylko go odzyskać - Import towarów w procedurze uszlachetniania czynnego
Przejście zakładu pracy na innego pracodawcę
Płatnik za płatnika
W DF z 17 i 24 lipca br. pisaliśmy o odpowiedzialności nabywców składników majątku - ruchomego i nieruchomości za zobowiązania podatkowe sprzedawcy. Z koniecznością wypełnienia cudzych zobowiązań wobec fiskusa możemy też mieć do czynienia w przypadku przejęcia pracowników. Na byłym pracodawcy ciążyły obowiązki związane z pełnieniem funkcji płatnika - m.in. poborem i wpłacaniem do urzędu zaliczek na podatek, wypełnianiem i przesyłaniem informacji podatkowych. Dziś wyjaśnimy - kiedy i na jakich zasadach - za ich realizację odpowiada nowy pracodawca.
Obecnie często zdarza się, że pracownik, nie zmieniając miejsca pracy, zmienia chlebodawcę. W razie przejścia zakładu pracy na innego pracodawcę, ten ostatni staje się z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy, a więc zostaje zachowana ciągłość stosunku pracy (art. 23 1 § 1 kodeksu pracy ). Czy jednak taka ciągłość obowiązków będzie zachowana również w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta