Społeczeństwo w stanie szoku
Społeczeństwo w stanie szoku
Rz: Czternaście lat temu byliśmy smutnym społeczeństwem, ludzi słabo wykształconych, przedwcześnie umierających. Dziś żyjemy dłużej, co roku setki tysięcy młodych ludzi walczą o indeksy. Zmieniliśmy się, ale jedno pozostało niezmienne: jak Polacy narzekali w czasach PRL, tak narzekają w III RP. Chcieliśmy zmian, a teraz one nas najwyraźniej zmęczyły.
PROF. PIOTR SZTOMPKA: Rzeczywiście, oznaki zmęczenia są bardzo widoczne. Ale nie można powiedzieć, że Polacy łatwo się męczą. W ciągu tych kilkunastu lat zbiegły się w czasie cztery wielkie procesy, z których każdy niesie ze sobą dla całych społeczeństw i dla każdego obywatela z osobna ogromną traumę. Trauma zaś do pewnego momentu mobilizuje, wyzwala niezwykłą aktywność, jednak potem przychodzi czas naturalnego zmęczenia.
Transformacją?
Transformacja to tylko jeden z czterech procesów, o których myślę. Trzy pozostałe to modernizacja, globalizacja i integracja europejska. Główny problem wszystkich społeczeństw Europy Środkowowschodniej, które w 1989 r. zaczęły wychodzić z komunizmu, polegał na tym, że równocześnie zostały poddane niesłychanej presji tych trzech procesów, oznaczających...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta