Tam, gdzie diabeł nie mógł
Tam, gdzie diabeł nie mógł
Ksiądz Rosiek zaczął od uporządkowania parku przy klasztorze cystersów w Rudach Wielkich
FOT. RAFAŁ KLIMKIEWICZ
DANUTA LUBINA-CIPIŃSKA
Jak pani zobaczy młodego faceta w arbajcioku (po śląsku - ubiór roboczy), to będę na pewno ja - powiedział mi przez telefon ksiądz Jan Rosiek, dyrektor odbudowy pocysterskiego zespołu w Rudach Wielkich koło Raciborza, gdy umawiałam się na spotkanie. Pięć lat temu ówczesny wojewoda katowicki przekazał kompleks diecezji gliwickiej. Ksiądz Rosiek usłyszał polecenie biskupa: "Idź i rób!". I wykonuje je najlepiej, jak potrafi, choć w seminarium duchownym nie uczono go arkanów budownictwa.
Klasztor w Rudach założony został w 1258 roku przez cystersów sprowadzonych z Jędrzejowa przez księcia opolskiego Władysława III. Rudzcy cystersi byli prekursorami górnośląskiego przemysłu, prowadzili kopalnie darniowej rudy żelaza, kuźnice, huty szkła i browary. Założyli też sady, ogrody warzywne, winnice i stawy rybne. Przeobrazili oddany w ich ręce teren w kwitnącą okolicę. W klasztorze zaś zgromadzili cenną, liczącą 12 tysięcy inkunabułów i starodruków bibliotekę (dziś jej pozostałości znajdują się w bibliotece Uniwersytetu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta