Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Vademecum Rzeczpospolitej: Ważne obowiązki i umowy; Jak się umówić z pracownikiem; Każdemu inaczej; Nie tylko podatki

15 września 2003 | Vademecum Rzeczpospolitej | GO ZJ
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Pracodawca rozpoczyna działalność i zatrudnia pracowników

Ważne obowiązki i umowy Spis treści

Każdy przedsiębiorca, który zatrudnia choćby jedną osobę na podstawie umowy o pracę, jest pracodawcą. Zgodnie bowiem z art. 3 kodeksu pracy (DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.) pracodawcą jest jednostka organizacyjna, choćby nie miała osobowości prawnej, a także osoba fizyczna, jeżeli zatrudnia pracowników. Zakładamy, że przedsiębiorca dopiero uruchamia firmę i przyjmuje pracowników. Na razie więc nie ma zamiaru się z nimi rozstawać.

Pracodawca musi pamiętać, że od 1 stycznia 2003 r. czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w 5-dniowym tygodniu pracy w przyjętym tzw. okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy. Jest to tzw. podstawowa norma czasu pracy (art. 129 § 1 k.p.). W niej przysługują pracownikom ustawowe dni wolne. Terminy dni wolnych od pracy nie zostały wprost określone w kodeksie pracy. Wynikają one z ustawy z 18 października 1951 r. o dniach wolnych od pracy (DzU nr 4, poz. 28 ze zm.). Do nich zalicza się niedziele i 12 dni dodatkowych świąt państwowych i kościelnych. Zatem z racji 5-dniowego tygodnia pracy w roku pracownik powinien mieć wolne: 52 soboty, 52 niedziele, 12 świąt, czyli w sumie 116 dni w roku. Nie należy też zapominać, że wymiar całorocznej laby powiększa także urlop (patrz ramka ).

Oprócz...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3026

Spis treści
Zamów abonament